Walmart farmacia salem oregon http://pilloleitalia.net/viagra-prezzo/ ore di Kaiser farmacia santa clara

Prodáme lacino zdravý způsob života?

Home / Demokracie / Prodáme lacino zdravý způsob života?

Představte si českou školu, která nakupuje do své školní jídelny potraviny od místních farmářů. Taková škola si vede užitečně hned v několika ohledech. Kdyby to tak dělala každá škola, je to velká vzpruha pro místní ekonomiku. Zároveň se mírní ekologická stopa za vzdálenou dopravu potravin. A nakonec je to i zdravější.

Hlavně levně

Jenže potom si představte, že by taková škola nemohla původ potravin uvést jako podmínku při zadání veřejné zakázky. V tu chvíli by třeba přišla velká nadnárodní korporace s velkovýrobními cenami, kterým nemohou malí farmáři konkurovat, a tak by je vyřadila ze hry. Prostě by se kupovalo to nejlevnější bez ohledu na ostatní kvality a podmínky. Možná si řeknete, že to nedává smysl a že nikdo nemá na této druhé možnosti zájem. Jenže má, jsou to právě velké nadnárodní společnosti, které se chtějí dostat do dalších oblastí každodenního života lidí a které silně lobbují za své zájmy v právě vyjednávané obchodní úmluvě CETA mezi EU a Kanadou. Cílem těchto korporací je, aby pro ně byla CETA napsaná na míru bez ohledu na zájem veřejnosti. Takzvaná liberalizace veřejných zakázek je jen jednou z mnoha hrozeb, které CETA přináší.

Další rána pro farmáře

Domácí a malé české farmy by dostaly další ránu také kvůli většímu dovozu kanadských potravin, kterému by musely konkurovat. Nelehké živobytí farmářů by tak bylo ještě těžší. Cena vybraných potravin by možná nepatrně poklesla, ale jakou cenu bychom za to zaplatili my? Dá se vyčíslit ztráta kvality obdělávané půdy nebo ztráta živobytí farmářů, kteří se o sebe uměli sami postarat a ještě navíc prospívat společnosti? Chceme mít na talíři geneticky upravované potraviny, které Kanada produkuje opravdu ve velkém (je v tom třetí nejlepší na světě)?

Děkujeme, že kouříte

CETA se ale netýká pouze potravin nebo kosmetiky. V sázce je samotný přístup k demokracii. S využitím právních mechanismů v CETA by mohly zahraniční firmy žalovat státy, pokud by jim demokratická rozhodnutí způsobovala finanční ztráty. „Když se stát například rozhodne s ohledem na zdraví občanů omezit kouření, má na to plné právo, i když tím způsobí ztrátu tabákovému průmyslu. Díky CETA by ale mohly tabákové společnosti státy žalovat a žádat po nich drtivá odškodnění,“ vysvětluje právnička Helena Svatošová.

Jak se tomu bránit?

Schválení úmluvy CETA není samozřejmostí. Nejdřív ji musí posvětit Evropský parlament a pak všechny členské státy EU. Důležité je, aby politici věděli, že se lidé o tuto problematiku zajímají. Pouze dostatečný veřejný tlak zajistí, abychom se vyhnuli nebezpečným rozhodnutím.

Článek pro Pravý domácí časopis

 

Nejnovější články
Nesedejme na lep!