Walmart farmacia salem oregon http://pilloleitalia.net/viagra-prezzo/ ore di Kaiser farmacia santa clara

Vyjednávání TTIP je netransparentní, říká francouzský ministr obchodu

Home / Demokracie / Vyjednávání TTIP je netransparentní, říká francouzský ministr obchodu

Podle francouzského ministra obchodu Mathiase Fekla je vyjednávání úmluvy TTIP mezi Evropskou unií a Spojenými státy „netransparentní. “Vyjednávání podle ministra probíhají „v naprostém nedostatku transparentnosti a ve skrytu, což je nedemokratické,“ jak uvedl v rozhovoru pro francouzské noviny Sud Ouest. „Američtí parlamentáři mají přístup k mnohem více dokumentům než poslanci v Evropě,“ řekl ministr Fekl a dodal, že Evropané mají k dokumentům přístup jen v střežených místnostech na americké ambasádě.

„Evropa učinila řadu nabídek, ve všech možných otázkách, ale na oplátku nedostala žádnou seriózní nabídku od Američanů. Ani ve věci přístupu k veřejným zakázkám, ani v přístupu na zemědělské trhy. To vše zůstává Evropanům uzavřené,“ stěžuje si ministr obchodu na americký přístup. „Mezi Evropou a Amerikou je příliš mnoho asymetrie a nedostatek reciprocity“ pokračoval ministr a dodal, že USA ignorují požadavky EU ohledně veřejných služeb a investičních arbitráží.

Francie zvažuje konec vyjednávání

„Pokud se nic nezmění, tak to bude důkaz, že tu není vůle k dosažení oboustranně výhodné dohody,“ řekl Fekl. „Francie zvažuje všechny možnosti, včetně konce vyjednávání.“ 

Z liknavého a tvrdohlavého přístupu Spojených států je rozpačitá i Evropská komise. Po více než dvou letech od začátku rozhovorů nejsou vyjednávání podle interního dokumentu Komise zdaleka ani v polovině. V 10 oblastech z 24 si Unie a USA dokonce ani nevyměnili svá stanoviska, natož aby začali vyjednávat. Dohoda se tak pravděpodobně neuzavře během prezidenství Baracka Obamy.

Důvodem protahování vyjednávání je přístup Spojených států, které upřednostňují úmluvu TPP se zeměmi jihovýchodní Asie a části Latinské Ameriky a také americká neochota ustoupit ze svých vyjednávacích pozic. Spekuluje se, že Američané preferují dřívější uzavření TPP se zeměmi jako je Vietnam a Peru, aby následně mohli tuto úmluvu použít jako jistý vzor pro TTIP a zajistili si tak silnější pozici oproti evropským vyjednávačům.

Zdroje:

https://euobserver.com/economic/130442
http://www.politico.eu/article/ttip-negotiations-not-even-half-done/

Nejnovější články
Comments
  • Jan

    Francouzský konec vyjednávání by měl asi podobný efekt jako Sobotkův „odpor“ proti přerozdělování imigrantů. Nedemokratická EU nakonec TTIP stejně odsouhlasí a svým členům vnutí. Někteří politici si pak naoko zaprotestují, čímž veškerý nesouhlas skončí. Francie má sice v EU krapet větší vliv než ČR, ale s vůlí politiků to bude podobné. Buď jsou ve skutečnosti pro, nebo jim na tom nezáleží.

    Jediná možnost, jak z toho eurosvazového marasmu vybřednout, je právo veta stejné jako za časů EHS, nebo vystoupení.

Vladimír Bärtl - TTIPzdravé potraviny TTIP