Walmart farmacia salem oregon http://pilloleitalia.net/viagra-prezzo/ ore di Kaiser farmacia santa clara

Kozel zahradníkem aneb proč je regulatorní spolupráce možná to nejhorší z TTIP?

Home / Demokracie / Kozel zahradníkem aneb proč je regulatorní spolupráce možná to nejhorší z TTIP?

Regulatorní spolupráce dokáže zpětně oživit největší hrozby TTIP v době, kdy už by úmluva vstoupila v platnost. Jedná se o návrh na vytvoření trvalých orgánů a postupů, jejichž prostřednictvím by velké korporace dostaly právo nejen lobbovat za nižší standardy, ale také je spoluvytvářet.

Regulatorní spolupráce

Regulatorní spolupráce: schéma zesložitění systému

Regulatorní spolupráce

Regulatorní spolupráce: vysvětlující schéma

Podle dosavadního průběhu vyjednávání začne po přijetí TTIP platit zásada, že kdykoliv přijde Evropská komise s požadavkem vytvořit nová pravidla, bude je muset nechat schválit americkou vládou a lobbystickými skupinami. A to ještě předtím než občané nebo jejich volení zástupci uvidí, co je vlastně navrhováno. Šanci na prosazení budou mít navíc jen takové regulace, které neohrozí obchod.

Velmi kriticky se k regulatorní spolupráci staví odbory, ekologické nevládní organizace, spotřebitelské organizace, organizace obhajující stabilitu finančních systémů jako pojistku proti dalšímu hospodářskému kolapsu, ekologičtí zemědělci i odborníci v oblasti zemědělství a obchodní politiky.

Obavy jsou na místě. Je totiž doloženo, jak TTIP už nyní snižuje standardy v EU. Jedná se například o rozhodnutí Evropské komise ukončit zákaz dovozu amerického hovězího masa omývaného kyselinou mléčnou na žádost americké vlády. Evropský parlament byl z americké strany vystaven velkému tlaku, aby zákaz dovozu zrušil s ohledem na vyjednávání TTIP.

Čtěte dále:

Nejnovější články
lobbying