Walmart farmacia salem oregon http://pilloleitalia.net/viagra-prezzo/ ore di Kaiser farmacia santa clara

Obchodní úmluva s USA krachuje, úmluvu s Kanadou blokuje Belgie

Home / Demokracie / Obchodní úmluva s USA krachuje, úmluvu s Kanadou blokuje Belgie

Obchodní úmluva TTIP má na kahánku. „Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala“, přiznal německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Ke kritice projektu se přidala také francouzská vláda. Podle francouzského ministra zahraničí Matthiase Fekla nemá vyjednávání úmluvy politickou podporu Francie.

Neschopnost vzájemného kompromisu ohledně „úmluvy století“ ukázalo už květnové odtajnění textů TTIP organizací Greenpeace. Zveřejněné informace dokládaly slabou vyjednávací pozici EU, která by na úmluvě tratila.

Zato česká vláda o TTIP stále stojí: „Budeme proti jakýmkoliv snahám o zastavení jednání,“ slibuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Vyjednávání nicméně pokračuje a všechny možnosti jsou stále otevřené. Dosažení vzájemné dohody napříč Atlantikem se ale jeví jako stále více problematické.

Úmluvě s Kanadou dali politici zelenou, ale Belgie se bouří

Vyhlídky obchodní úmluvy CETA mezi EU a Kanadou jsou oproti TTIP poměrně nadějné. CETA míří ke schválení. Koncem září dokonce proběhlo jedno z klíčových ratifikačních jednání. Rada Evropské Unie v Bratislavě rozhodovala, které části z úmluvy CETA jsou výlučně v pravomoci Evropské unie, a tak je lze prozatímně uplatňovat bez dalšího posvěcení. Úmluvě CETA dává naději na schválení také nečekaná podpora vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Zvrat v dosavadním dění ale může znamenat vetování úmluvy CETA Belgií.

Rostou však také obavy evropské veřejnosti z rizik obou obchodních úmluv (ohrožení zdraví potravin nebo životního prostředí). 17. září se konaly po celé Evropě masivní demonstrace, při kterých vyšlo vyjádřit převážně v Německu svou nespokojenost s TTIP a CETA desetitisíce lidí. „Podle oficiálních plánů by mělo dojít ke schválení CETA do konce letošního roku. Naskýtá se nám tak poslední šance ubránit zájmy veřejnosti před případnými riziky úmluvy,“ dodává právnička Helena Svatošová.

Nejnovější články
Nesedejme na lep!