Walmart farmacia salem oregon http://pilloleitalia.net/viagra-prezzo/ ore di Kaiser farmacia santa clara

Obchodní úmluva století. Jedinečná šance nebo špatný vTTIP?

Již loni v červenci započala diplomatická vyjednávání mezi Evropskou unií a Spojenými státy s cílem přichystat úmluvu, která by odstranila překážky ve vzájemném nákupu a prodeji zboží nebo služeb. S úmluvou se lze setkat nejčastěji pod názvem TTIP, což je zkratka anglického Transatlantic Trade and Investment Partnership, v českém překladu pak Transatlantická obchodní a investiční úmluva. Jedná se o mimořádný projekt, který připravuje půdu pro vznik dosud největšího ekonomického bloku.

Evropská kvalita života – zatím nejlepší na světě

Mezinárodní spolupráce je důležitá při řešení závažných problémů, jakými jsou ochrana životního prostředí nebo lidských práv. Výborný nástroj na nadnárodní úrovni je také zjednodušování a usnadňování života obchodníkům a zákazníkům v technických detailech. Nemálo evropských uživatelů mobilních telefonů například kvitovalo s povděkem sjednocování standardů u nabíječek (nehledě na to, že v Evropě klesla míra vyprodukovaného elektroodpadu). Pokud by byl také příslib TTIP ve všech ohledech podobně pozitivní, mohli bychom se radovat.

Jenže při neuváženém a nekontrolovatelném odstraňování různých překážek, limitů, norem nebo standardů (souhrnně takzvaných netarifních bariér obchodu) vzniká také velké riziko ztráty kvality zboží a služeb. Představy o vztahu mezi státem, obchodníky a občany se totiž v USA a EU díky odlišnostem v dějinném a kulturním vývoji přirozeně liší. V Evropě jsme v úrovni práv občanů jakožto spotřebitelů, bezpečnosti potravin a chemikálií nebo ochraně přírody mílovými kroky před Amerikou. Pokud se tedy mají sjednocovat jakékoliv standardy, vždy by to mělo být podle nejvyššího jmenovatele, jinak hrozí, že v EU přijdeme o dlouhodobě budované výdobytky a kvality, na něž můžeme být ve světě hrdí.